Fason Kozmetik Üretiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

-Fason Üretim Sözleşmesi
Üretici ve Ürün sahibi firmaların, fason olarak istenilen ürünlerin üretiminin yapması ile ilgili olarak tarafların hak ve yükümlülüklerinin tespiti ve fason üretim esaslarının belirlenmesi amacıyla yaptıkları sözleşmedir. Üretici ve ürün sahibi arasında yapılması gerekmektedir.

 

-Doğru ve Etkili Kozmetik Ürün Geliştirme
Ürün sahibinin taleplerini uygun olarak ve istenilen etkinin en doğru şekilde oluşturulması amacıyla ürün formülasyonu belirlenir. Bu belirlemede kozmetik ürünün genel yapısından içerikteki aktifin cinsi ve konsantrasyonuna kadar birçok parametre etkilidir. Ürün bir etkinlik belirtecekse (ör; kırışıklık azaltıcı ) ürün içerisinde etkinliği kanıtlanmış aktifler kullanılacak ve bu iddaa ürün ambalaj veya tanıtım materyalinde kullanılabilecektir.

 

-Kalite Kontrol
Ürünü oluşturacak hammaddelerin girişinden, ürünün üretimini tamamlayıncaya dek belirli kalite parametreleri sürekli olarak izlenmelidir. Bu şekilde ürün ile ilgili istenmeyen durumların oluşumu en başından önlenmiş olur. Üretim sonunda da belirli analizler gerçekleştirilmeli ve ürün kalitesi ve doğruluğu belirlenmelidir. Üründe kullanılacak ambalaj ve etiketler ayrıca kalite testlerine tabi tutulup incelenmelidir.

 

-Uygun Kozmetik Üretim Alanı
Üretici kozmetik ürünleri iyi üretim uygulamaları ( GMP ) doğrultusunda üretmekle yükümlüdür. Bu bağlamda girdiler, çıktılar üretim koşulları, kalite kontrol parametreleri sürekli izlenmekte, kayıt altına alınmakta, dolayısıyla üretim kalitesi arttırılmaktadır.

 

-Sağlık Bakanlığına firma kaydı ve kozmetik ürün bildiriminin yapılması
Ürün sahibinin ve üreticinin Sağlık Bakanlığına firma kaydını yaptırmış olmaları gerekmektedir. Kozmetik ürün piyasaya çıkmadan önce her iki taraf da Sağlık Bakanlığı sistemine firma girişi yapıp, kozmetik ürün bildirimini yapması gerekmektedir.